Kanal D Ana Haber

Kanal D haber saatinde  kekemelik tedavisi nde 17. subesiyle uzman kadrosuyla hizmet vermekte olan kekertim Kocaeli’Gebze.İsmayil Selçuk hocamız la.
Kekemelik Sorunu Tedavi Edilebiliyor!Korku, stres, travma gibi nedenlerden kaynaklanan ve kişiyi hayatı boyunca olumsuz etkileyen konuşma bozukluklarının Kocaeli’de 4 Senedir hizmet veren  bir merkezde 15 günlük bir eğitimle giderildiği bildirildi.

GEBZE ‘Kocaeli’de açılan merkezin Eğitim Koordinatörü İsmail selcuk. yaptığı açıklamada, konuşma bozukluğunun çeşitli nedenlere bağlı olarak küçük yaşlardan itibaren başladığını söyledi.

Konuşma bozukluğunun, kekemelik, sessiz harflerin yer değiştirmesi, tutukluluk ve aşırı hızlı konuşma gibi türlerinin bulunduğunu ifade Neden Selçuk. bu sorunun kişiye yaşamı boyunca önemli sıkıntılar yarattığını

Merkezimize konuşma bozukluğu nedeniyle başvuranlara öncelikle mülakat yapıyor ve bozukluğun türü ve derecesini belirliyoruz. Daha sonra ‘arınma dönemi’ dediğimiz süreçte kişi, 7 gün boyunca hiç konuşmuyor, bilinçaltını temizliyor. Bu süre içinde kişiye ‘kekertim  adı verilen yazılım programını uyguluyoruz. Bu programda kişiye konuşma örnekleri izletiyoruz, nefes, diyafram çalışması yaptırıyoruz.

Akort dönemi olan ikinci süreçte diksiyon, hız ve konuşma ayarı yaparak kişiye öz güven kazandırıyoruz. Senfoni, ahenk ve tempo süreçleri sonunda eğitim tamamlanmış oluyor.”

Kekemelik ve diğer konuşma bozukluklarını 15 gün içinde düzeltebildiklerini öne süren Uzman.egitmen.İsmayil selcuk.kendilerine yurt dışından tüm kekertim merkezine tedavi alıp gidenler var dedi.

Kocaeli Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Coşkun da, konuşma bozukluklarının çok sayıda sebebi olduğunu, bunun düzeltilmesi için yapılacak konuşma terapileri öncesinde kişinin mutlaka bir kekemelik merkezine  muayeneye tabi tutulması gerektiğini bildirdi.

Dr.Ayse Coşkun,Kocaeli kekertim konuşma merkezinden  değerlendirme yaptıktan sonra kekeme olan kişileri  % 100 sonuç alındı konuşma eğitimini  verilmesinin daha uygun olacağını kaydetti.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Diğer Makaleler
Call Now Button